021-880 950 35 تماس با ما
اینستاگرام سالیدا @salydabar
شهرک غرب بلوار دریا روبرو صرافها ، بعداز رامشه 02188095035

فروش محصولات یلدایی سالیدا

یلدا بر شما عزیزان مبارک

هندوانه های تزئین شده

هندوانه حکاکی شده
کد w80
95،000 تومان
هندوانه حکاکی شده سالیدا
کد w81
110،000 تومان
هندوانه تزئین شده
کد w82
125،000 تومان
هندوانه آرایی سالیدا
کد w83
145،000 تومان
هندوانه آرایی
کد w84
155،000 تومان
هندوانه تزئین شده یلدا
کد w85
175،000 تومان
حکاکی هندوانه سالیدا
کد w86 - با نام شما
175،000 تومان
تزئین کدو هلوایی
کدو حکاکی شده - کد K87
135،000 تومان
هندوانه اسلایس شده
دیس اسلایس هندوانه - کد K88
15،000 تومان


انار دون شده


انار دون شده کیلویی
انار دون شده کیلویی 26،900 تومان
انار دون شده لیوانی
هر لیوان 9،800 تومان
به همراه قاشق و نمک
انار دون شده پیاله ای
پیاله انار سالیدا
9،800 تومان


ژله و دسر یلدا در سالیدا


ژله یلدا
ژله و چیز کیک - کد: G41
7،900 تومان
ژله یلدایی سالیدا
ژله - کد: G42
16،900 تومان
دسر یلدا
ژلمه خامه - کد: G43
7،900 تومان
ژله تک نفره سالیدا
ژله و چیز کیک - کد: G44
6،900 تومان
ژله مهمانی سالیدا
ژله - کد: G45
24،900 تومان
کیک یلدایی سالیدا
کاپ کیک - کد: G46
4،800 تومان
ژله سالیدا
ژله مخصوص - کد: G47
68،000 تومان
ژله مخصوص یلدا
ژله مخصوص - کد: G48
47،000 تومان
پشمک تزئین شده سالیدا
پشمک تزئین شده A31
39,000 تومان


آجیل تزئین شده


آجیل تزئین شده یلدا
پسته تزئین شده - کد A32
35,000 تومان
آجیل تزئین شده یلدا
تخمه های تزئین شده - کد A32
15,000 تومان
تزئین آجیل عروس
تخمه ژاپنی تزئین شده - کد A33
14,000 تومان
تخمه کدو شب یلدا
تخمه کدو شب یلدا - کد A34
14,000 تومان
تخمه تزئین شده یلدا
تخمه تزئین شده - کد A35
14,000 تومان
میوه آرایی


نقاشی سیب یلدایی
سیب نقاشی شده - کد F21
15,000 تومان
سیب نقاشی شده سالیدا
سیب نقاشی شده - کد F22
15,000 تومان
پرتقال نقاشی شده
پرتقال نقاشی شده - کد F23
15,000 تومان
میوه آرایی سالیدا
سبد میوه آرایی - کد S61
295,000 تومان
تزئینات گل و میوه یلدا
سبد گل و هندوانه - کد S62
215,000 تومان
پک هدیه شب یلدا
پک هدیه شب یلدا - کد P221
295,000 تومان
پک هدیه شب یلدا
پک هدیه شب یلدا - کد P221
255,000 تومان
تزئینات سفره شب یلدا
سفره شب یلدا F21
قیمت : تماس بگیرید

قبول سفارشات شب یلداتاریخچه ی شب یلدا

شب یلدا یا شب چلّه بلندترین شب سال در نیمکره ی شمالی زمین است. یلدا به زمان بین غروب آفتاب 30 آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب اول ماه دی (نخستین روز زمستان) گفته می شود. ایرانیان و بسیاری از دیگر اقوام این شب را جشن می گیرند. واژه یلدا به معنای میلاد و تولد می باشد ، این واژه برگرفته از زبان سریانیست. زبان سریانی از شاخه های زبان (آرامی) است که از زبان های رایج در خاورمیانه بوده و به عقیده برخی این واژه در زمان ساسانیان زمانیکه فارسی از چپ به راست نوشته می شده وارد زبان پارسی شده. ایرانیان با این باور که فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلندتر می شوند و برکت الهی افزایش می یابد، آخر پاییز و اول زمستان را شب میلاد مهر و خورشید می دانسته و برای آن جشنی بزرگ بر پا می کردند. مردم که در گذشته محور اصلی زندگیشان کشاورزی بوده با گذشت سال ها، فصل ها و روزها با تضادهای طبیعت آشنا شده و فعالیت های روزانه خود را با گردش خورشید، ماه، ستارگان و کوتاهی و بلندی شب و روز تنظیم می کردند. آنان دریافتند که در بعضی فصول روزها بلندتر می شوند و می توانند از روشنی و نور خورشید بیشتر استفاده کنند و به همین سبب تابش و روشنایی خورشید را نمادی نیکو دانسته که در کائنات با تاریکی شب در نبرد و کشمکش اند.

تاریخچه شب یلدا
آیین شب یلدا

از رسوم شب یلدا یا شب چلّه، خوردن آجیل مخصوص، هندوانه، انار و شیرینی و میوه های پاییزه و زمستانه است که همه جنبه نمادین دارند و نشان برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند. در سراسر ایران، جایی را نمی یابید که خوردن هندوانه و انار در شب یلدا جز آداب و رسوم آنان در این شب نباشد که امروزه استفاده از این میوه ها با میوه آرایی های بسیار زیبا و متنوعی رایج شده. در مناطق مختلف ایران، گونه های تنقلات و خوراکی ها به طبع پیرامون و شیوه زندگی مردم منطقه متفاوت است، اما هندوانه میوه ایست که در این شب هیچ گاه از قلم نمی افتد، زیرا شمار زیادی بر این باورند که اگر مقداری هندوانه در شب چلّه بخورند در سراسر زمستان، سرما و بیماری بر آنها غلبه نخواهد کرد. یکی از رسوم شیرین شب یلدا فال گرفتن با دیوان حافظ است. مردم دیوان لسان الغیب را با نیت بهروزی و شادکامی می گشایند و فال دل خویش را از او طلب می کنند، در برخی دیگر از مناطق ایران نیز شاهنامه خوانی رواج دارد، همچنین بازگویی خاطرات و قصه گویی پدربزرگ و مادربزرگ ها نیز یکی از مواردی است که یلدا را برای خانواده های ایرانی دلپذیرتر می کند. آیین های شب یلدا، گرچه در گذر ایام دستخوش تغییراتی شده اما همچنان در سنت های مناطق مختلف کشورمان مورد توجه قرار دارد. نکته زیبای بلندترین شب سال در این است که همه ایرانیان اعم از فارس، ترک، لر، کرد، بلوچ و عرب در شب یلدا با جشن، شادی، دور هم نشینی، مهرورزی، دوستی، همبستگی و صداقت به بدرقه پاییز می روند. معمولاً در تمام شهرهای ایران علاوه بر مراسمی که بین همه مشترک است، ویژگی های خاصی هم پیدا می شود که مخصوص شهر، اقلیم و قوم خاصی می باشد که برای دیگر اقوام ایرانی ناشناخته مانده است.

آیین شب یلدا
شب یلدا در خراسان

در خراسان نیز همچون دیگر مناطق ایران در این شب خوردن هندوانه، لبو، انار و همچنین شیرینی مخصوصی به نام (کف) مرسوم می باشد. تهیه شیرینی (کف) را کف زنی می گویند. این آیین که مخصوص شب چله است از دوران خراسان قدیم به یادگار مانده است. همچنان در خراسان مردم مراسم «کف زنی» را برگزار می کنند. طرز تهیه شیرینی کف: ریشه گیاهی به نام چوبک را در آب خیسانده، سپس چند بار می جوشانند و بعد آن را در ظرف بزرگی به نام (تغار) می ریزند و مردان با دسته هایی از چوب نازک درخت انار، مایع را چند ساعتی هم می زنند تا به صورت کف سفتی درآید. این کار را در محیط سرد انجام می دهند تا مایع کف و سپس سفت شود. کف سفت شده را با شیره شکر مخلوط کرده و سپس با مغز گردو، پسته و بادام تزئین می کنند، مزه این شیرینی شبیه به گز اصفهان است.

شب یلدا خراسان
شب یلدا در شیراز

سفره مردم شیراز، مانند سفره عید نوروز رنگین است. مرکبات، هندوانه، خرما و رنگینک و … سر سفره حاضر است. حافظ خوانی جزء جدانشدنی از مراسم شب یلدا برای شیرازی هاست و مسلماً این رسم خوب از شیراز رواج یافته است.
شب یلدا در همدان

همدانی ها در این شب، فال سوزن می گیرند. مراسم به این ترتیب است که همه دور تا دور اتاق می نشینند و پیرزنی از اقوام یا آشنایان به طور پیاپی شعر میخواند و دختر بچه ای بعد از اتمام هر شعر بر یک پارچه بریده و آب ندیده سوزن می زند، مهمان ها بنا به ترتیبی که نشسته اند شعرهای پیرزن را فال خود می دانند.

شب یلدا همدان
شب یلدا در گلستان

گلستانی ها شب یلدا دور هم جمع می شوند و نقل اندازی می کنند؛ نقل اندازی به معنی تعریف کردن داستانهای شفاهی است (همان متیل گویی مشهور). میوه های خاص این شب، بیشتر میوه های باغی و جنگلی مانند: پرتغال، لیمو، ولیک، کندس و… است و با شیرینی هایی مانند مت و کسمک سفره را رنگین می کنند.

شب یلدا گلستان
شب یلدا در قزوین

مردم قزوین به میوه های سرخ رنگ شب چره می گویند. به اعتقاد مردم این شهر شب چره شگون دارد و به زمستان برکت می دهد. مادربزرگ های قزوینی می گویند اگر در این شب ننه سرما گریه کند باران می بارد، اگر پنبه های لحافش را بیرون بریزد برف می آید و اگر گردنبند مرواریدش پاره شود تگرگ می ریزد. در قزوین هم مانند اکثر شهرهای ایران در این شب، خانواده داماد برای نو عروس (خنچه چلّه) می فرستند که محتویات این خنچه یا طبق شامل پارچه، جواهر، کلّه قند و هفت نوع میوه ی ، میوه آرایی شده می باشد.

شب یلدا قزوین
شب یلدا در گیلان

گیلانی ها به خوردن هندوانه در این شب خیلی اعتقاد دارند و می گویند، کسی که در شب چلّه هندوانه بخورد در تابستان احساس تشنگی و در زمستان سرما را حس نخواهد کرد. در این شهر (اوکونوس) از خوردنی های رایج شب یلدا است. اوکونوس همان کونوس (ازگیل خودمان) است که در پاییز ازگیل ها را با آب و نمک درون خمره پر کرده و درب آن را می بندد و در فضای بیرون از اتاق می گذارند. ازگیل پس از مدتی آبدار و خوشمزه می شود و آن را با نمک و گلپر می خورند. همچنین خانواده داماد برای نوعروس شان طبقی از میوه، خوراکی و تنقلات مخصوص شب چلّه تزئین می کنند و وسط طبق ماهی سفید بزرگ و تازه ای می گذارند، آنها معتقدند که این طبق باعث خیر، برکت و فراوانی در زندگی زوج می شود و همچنین باروری و سلامت نو عروس را به ارمغان می آورد.

شب یلدا گیلان
شب یلدا در لرستان

شب چلّه در مناطق لرنشین آداب خاصی دارد. لرها به این شب (شو اول قاره) می گویند. آنها تنقلاتی از گندم، شاهدانه، کنجد و گردو درست می کنند و گندم شیره نیز تهیه می کنند. روش تهیه گندم شیره اینطور است که گندم را در شیره می خیسانند و بر آن کمی نمک و زردچوبه می افزایند بعد از اینکه شیره به خوبی به خورد گندم رفت آن را روی ساج برشته کرده و در کنار بادام، گردو، کشمش و سیاه دانه تناول می کنند. در این شب بچه ها به پشت بام همسایه ها می روند، شالی یا چادری از روشنایی روی پشت بام به داخل خانه می اندازند و اشعاری از این قبیل بلند می خوانند. « شو اوّل قاره ، خیرده هونت بواره » « شب اوّل یلداست خیر از خانه ات ببارد » « نون و پنیر و شیره، کدخدا هونت نمیره » « نون و پنیر و شیره، کدخدای خانه ات نمیرد » و ... صاحب خانه ها هم در شال یا چادرشان مقداری آجیل، شیرینی، گندم برشته یا میوه می گذارند و بچه ها برای تشکر اشعاری را که خوانده اند دوباره با صدای بلند می خوانند.

شب یلدا لرستان
شب یلدا در آذربایجان شرقی

مردم آذربایجان به هندوانه شب یلدا (چله قارپوزی) می گویند. آنها معتقدند که با خوردن هندوانه شب چلّه، لرز و سرمای زمستان برتنشان تأثیری نخواهد گذاشت. در دوران نامزدی خانواده داماد خونچه ای را با انواع آجیل، تنقلات، میوه و هندوانه تزیین شده و کادویی برای نو عروس تهیه و تزئین می کنند و می فرستند ؛ در نخستین سال ازدواج هم پدر عروس، قبل از غروب آفتاب سهم چلّه عروس و دامادش را می فرستد که این سهم شامل: هندوانه، آجیل، انواع میوه، شیرینی، یک قواره پیراهنی، کفش و پارچه چادری می باشد. غذاهای مرسوم این شب در آذربایجان، پخت برنج، مرغ و آش شیر است. بزرگ خانواده به هنگام بریدن هندوانه می گویند (قادا بلامیزی بوگئجه کسدوخ) ( بلایای خودمان را امشب بریدیم) و شگون و میمنت را به جمع اضافه می کنند. زنان آذری معمولاً تا پایان چلّه کوچک، خانه تکانی نمی کنند، آنها اعتقاد دارند که خانه تکانی در طول دو چله، موجب نفرین شدن از طرف چلّه می شود.

شب یلدا تبریز
شب یلدا در کهگیلویه و بویر احمد

مردمان این شهر نیز مانند اکثر مردم ایران در این شب، دور هم جمع شده و پیرترین فرد خانواده برایشان « متیل » می گوید. در این شب به نیت بارش برف زمستان، آش های محلی مثل: ( شیر برنج و دووا) می پزند. (دووا) نوعی آش دوغ است که در ظرفهای بزرگ می پزند که جوابگوی جمعیت زیاد باشد. آنها رسمی به نام (کاسه بهره) دارند. (کاسه بهره) در واقع بردن غذا و خوراکی برای همسایه های نیازمند است.

شب یلدا کهگیلویه و بویر احمد